Czy chcesz pracować w USA? Jeśli tak, powinieneś poznać amerykańskie środowisko pracy i jego szczególne zasady. Oto, co jest niezbędne przy rozpoczynaniu pracy w USA i jak uniknąć błędów w kontaktach z szefami, współpracownikami, partnerami biznesowymi i władzami USA.
Skorzystaj z szansy zamieszkania w USA i zgłoś się do oficjalnej Loterii Zielonej Karty USA!
Ciężka praca, precyzyjne wyniki i fakty pozwolą ci zajść daleko na amerykańskim rynku pracy. Jest to już widoczne w szczupłym amerykańskim procesie aplikacyjnym, który wymaga jasno ustrukturyzowanych arkuszy kalkulacyjnych i "krótkich faktów".
Załóżmy, że jesteś przyzwyczajony do męcząco długich procesów decyzyjnych i niekończących się spotkań (dużo słów, mało treści). W takim przypadku będziesz zachwycony odświeżającym dynamizmem amerykańskiego świata biznesu.
Jednak ta prostolinijność nie jest pozbawiona wyzwań: ochrona przed wypowiedzeniem, płatne zwolnienie chorobowe i urlop rodzicielski nie zawsze są częścią amerykańskich umów o pracę. Jako kandydat do pracy w amerykańskiej firmie musisz być przygotowany i dobrze negocjować. Magiczne słowo to "benefity".
Kwota, jaką zarobisz w swojej pracy w Stanach Zjednoczonych, zależy w dużej mierze od branży, stanowiska, stanu USA i poziomu umiejętności. Na podstawie danych z nowego spisu powszechnego średni realny dochód gospodarstwa domowego w Stanach Zjednoczonych w 2023 r. wyniósł 80 610 USD.
Należy jednak pamiętać, że są to średnie krajowe, a dochody mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca zamieszkania, wykonywanego zawodu i wykształcenia. Niestety, ta średnia pensja niewiele znaczy, ponieważ istnieją znaczne różnice w wynagrodzeniach w całych Stanach Zjednoczonych.
Tylko jedna zasada wydaje się mieć zastosowanie do wszystkich: im wyższy poziom wykształcenia, tym wyższa pensja. Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
Ustawowa płaca minimalna różni się w poszczególnych stanach USA. Najwyższe stawki około 15 USD można znaleźć w Kalifornii, Waszyngtonie i Waszyngtonie, podczas gdy wiele innych stanów wdraża ogólnokrajową płacę minimalną w wysokości 7,25 USD.
Wielu przyszłych imigrantów z USA zastanawia się, jak związać koniec z końcem za płacę minimalną w drogich amerykańskich miastach, takich jak Nowy Jork czy San Francisco. Nie jest tajemnicą, że wielu mieszkańców dużych miast pracuje na kilku etatach jednocześnie, by móc pozwolić sobie na drogie czynsze.
Jednak decydenci polityczni również nie są ślepi na ten problem, więc ustawowe płace minimalne nie mają zastosowania do wszystkich. Na przykład pracodawcy w Nowym Jorku muszą płacić co najmniej 15 USD za godzinę, pomimo federalnej płacy minimalnej wynoszącej około 13 USD. San Francisco ma minimalne wynagrodzenie w wysokości około 16 USD, podczas gdy stan Kalifornia jest ustalony tylko na około 15 USD.
Nie możesz pracować na amerykańskim rynku pracy bez wizy. Dlatego też uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na pobyt jest pierwszym i najważniejszym krokiem do podjęcia pracy w USA.
W Stanach Zjednoczonych różne kategorie wiz pozwalają na podjęcie pracy:
Podczas gdy o wizy E, L lub H-1B musi ubiegać się pracodawca, o Green Card możesz zadbać sam: w corocznej Green Card Lottery rząd USA rozdaje 55 000 wiz imigracyjnych, które, jeśli wygrasz, dają ci nieograniczone prawo do życia i pracy w USA.
Inne amerykańskie wizy pracownicze obejmują wizy C-1/D dla członków załogi, wizy I dla dziennikarzy, wizy O dla osób o wyjątkowych zdolnościach w dziedzinie nauki, sztuki, edukacji, biznesu, sportu lub mediów oraz wizy TN dla obywateli Kanady lub Meksyku.
Podczas gdy amerykańskie wizy pracownicze są tymczasowe i dlatego nie nadają się do stałego pobytu w USA, posiadanie Green Card daje nieograniczone pozwolenie na życie i pracę w Stanach Zjednoczonych.
Ponadto, posiadając Green Card, możesz swobodnie wybrać zarówno pracodawcę, jak i stan USA, w którym chcesz mieszkać i pracować. Tak więc, jako posiadacz Green Card, nie jesteś uzależniony od konkretnej firmy, ani od przedłużania wiz i arbitralnych decyzji władz.
Jeśli posiadasz już Green Card w momencie poszukiwania pracy w USA, będziesz miał znaczną przewagę nad innymi kandydatami. Nie ma potrzeby składania kosztownych i długotrwałych wniosków za pośrednictwem pracodawcy (np. petycji imigracyjnej i certyfikatu pracy) przy zatrudnianiu stałych mieszkańców.
Osoby, które nie posiadają wizy pracowniczej, np. ponieważ mieszkają w USA jako członek rodziny ekspata, zwykle muszą przejść długi proces ubiegania się o EAD (Employment Authorization Document).
Od 2022 r. rząd USA ogłosił wyjątek dla małżonków posiadaczy wizy E lub L: aby móc pracować w USA, potrzebują oni teraz jedynie legalnego statusu pobytu w oparciu o nowy formularz wjazdu I-94.
Liczy się tutaj nowy kod na formularzu: tak zwany kod COA. Z identyfikatorem E-1S, E-2S, E-3S lub L-2S w formularzu I-94, małżonek automatycznie posiada zezwolenie na pracę na okres ważności swojego pozwolenia na pobyt.
Droga do nowej pracy w USA, podobnie jak w większości innych krajów, prowadzi przez pisemną (zwykle cyfrową) aplikację. Proces aplikacji obejmuje kilka kroków:
Potrzebujesz pomocy z aplikacją do amerykańskiej firmy? Odwiedź Podanie o pracę w USA, aby uzyskać szczegółowe instrukcje, jasne przykłady i profesjonalne porady.
Załóżmy, że nie jesteś związany z konkretną branżą. W takim przypadku najlepiej jest obserwować rozwój różnych amerykańskich sektorów gospodarki, aby zapewnić sobie dobrze płatną i trwałą pracę w USA.
Tak zwane rynki TIMES (telekomunikacja, technologie informacyjne, multimedia, rozrywka i usługi bezpieczeństwa) wciąż przeżywają boom. Silny wzrost i pożądanych pracodawców można znaleźć na przykład w następujących obszarach:
Edukacja i usługi społeczne, a także medycyna, to od lat najpopularniejsze sektory zatrudnienia w USA. Absolutnym gwarantem miejsc pracy pozostaje jednak sektor usług. Ten najsilniejszy filar amerykańskiej gospodarki zatrudnia około 80% amerykańskiej siły roboczej.
Najbardziej poszukiwanymi zawodami w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku, według U.S. Bureau of Labor Statistics, są:
Niedobór wykwalifikowanych pracowników zaczyna dawać się we znaki w Stanach Zjednoczonych, sprawiając, że stary dobry amerykański sen znów staje się rzeczywistością. Niektóre firmy są tak zdesperowane, by znaleźć dobrych pracowników, że kuszą kandydatów atrakcyjnymi bonusami i udogodnieniami. Nie wahaj się więc zapytać o hojne "benefity" przed przyjęciem nowej oferty pracy.
Najbardziej charakterystyczną cechą amerykańskich umów o pracę jest to, że często w ogóle nie istnieją. Mówiąc dokładniej, forma pisemna nie jest w Stanach Zjednoczonych obowiązkowa. Zamiast tego zarys stanowiska i korzyści są często wysyłane jako oferta, a następnie akceptowane przez pracownika.
Wynagrodzenia w USA zazwyczaj nie są wypłacane co miesiąc, ale co tydzień lub co dwa tygodnie. Płatności można dokonywać czekiem lub przelewem bankowym (depozytem).
Podatki i ubezpieczenie społeczne (w tym składki emerytalne) są zazwyczaj potrącane z wynagrodzenia w USA.
W USA nie ma prawnej ochrony przed zwolnieniem, dlatego bezpieczeństwo zatrudnienia jest wyłącznie kwestią negocjacji. W wielu firmach standardem jest dwutygodniowy okres wypowiedzenia.
Nie należy jednak zniechęcać się pozorną mentalnością "zatrudnij i zwolnij", ponieważ amerykańskie firmy mają żywotny interes w zatrzymaniu wykwalifikowanych pracowników na długi czas.
W niektórych stanach USA nie ma ustawowej ochrony macierzyństwa. Dlatego też, jako pracownica planująca rodzinę, powinnaś najpierw zapoznać się z przepisami obowiązującymi w Twoim miejscu pracy, a następnie rozpocząć negocjacje z pracodawcą.
Stany USA ze stosunkowo dobrymi zasadami ochrony macierzyństwa obejmują Hawaje, New Jersey, Connecticut, New Jersey, Oregon, Rhode Island, Nowy Jork, Waszyngton i Kalifornię (która ma nawet urlop ojcowski!).
Jeśli mieszkasz w stanie, w którym przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego są niewystarczające lub w ogóle nie istnieją (np. Alabama, Mississippi lub Arizona), jako matka możesz w najlepszym przypadku skorzystać z 12 tygodni bezpłatnego urlopu, w zależności od firmy. W najgorszym przypadku będziesz musiała pracować przez całą ciążę lub zrezygnować z pracy.
Więcej informacji na temat urlopu macierzyńskiego w USA można znaleźć w Family and Medical Leave Act of 1993 (FMLA).
Dokładna liczba dni urlopu w amerykańskich firmach zależy w dużej mierze od firmy, stażu pracy i umiejętności negocjacyjnych pracownika. Średnio pracownicy pełnoetatowi otrzymują dziesięć dni urlopu rocznie.
Istnieją jednak oznaki odwrócenia trendu na rynku amerykańskim. W szczególności renomowane firmy technologiczne i organizacje, w których występuje zwiększony niedobór wykwalifikowanych pracowników, ostatnio hojnie korzystały z dni urlopowych.
Brak ochrony przed zwolnieniem lub niskie wynagrodzenie można zrekompensować tzw. benefitami. Są to dodatkowe korzyści, które pracodawca i pracownik łączą w systemie modułowym, dopóki obie strony nie będą zadowolone z warunków umowy.
Opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne jest częścią obowiązku pracodawcy i nie podlega negocjacjom.
W USA zazwyczaj pracuje się 40 godzin tygodniowo na pełnym etacie. Sposób rozliczania nadgodzin został określony przez Departament Pracy (DOS) w ustawie Fair Labor Standards Act (FLSA):
Są to jednak tylko minimalne wymagania dla amerykańskich pracodawców. Istnieje więc wiele możliwości poprawy w negocjacjach dotyczących świadczeń. W zależności od wielkości firmy i stanu USA, poszczególne zasady mogą być dodawane lub pomijane (w przypadku małych firm).
Jako pracownik w Stanach Zjednoczonych musisz stawiać się w pracy na czas i wykonywać swoje obowiązki w ramach dostępnych zasobów. Ponadto obowiązki pracownicze w USA obejmują:
W większych firmach pracownicy często mogą znaleźć tak zwany "Kodeks postępowania", którego celem jest zapewnienie spokojnej atmosfery w pracy. Prosimy o dokładne zapoznanie się z tym dokumentem i zinternalizowanie go na początku zatrudnienia.
Kultura w amerykańskich firmach może się znacznie różnić w zależności od branży i stanowiska, ale wszystkie amerykańskie firmy mają jedną wspólną cechę: wiarę w sukces!
Pracując w Stanach Zjednoczonych, jesteś mierzony wynikami i musisz być w stanie przedstawić jasne fakty i liczby. "Wypróbowanie" czegoś zgodnie z najlepszą wiedzą i przekonaniami rzadko będzie wystarczające dla kierownictwa.
Z drugiej strony, podejście do sukcesu może być nietypowe: spotkania na polu golfowym lub tymczasowe "zanurzenie" poszczególnych pracowników na kreatywną przerwę, aby osiągnąć swoje cele, nie są rzadkością.
Wiele firm przyjęło motto: "Work hard, play hard!".
Poniższe zasady dotyczące pracy w Stanach Zjednoczonych uchronią Cię przed włożeniem nogi w usta i przykrymi niespodziankami:
W USA do pracy należy przychodzić ubranym prosto i schludnie (lub w czystym uniformie). Jeśli nie masz pewności, zapytaj przełożonego lub dział kadr, co jest uważane za stosowne w Twojej firmie.
Oczywiście, że tak! Nie trafiłbyś na tę stronę, gdybyś wcześniej nie zinternalizował amerykańskiego sposobu myślenia: wszystko jest możliwe! Myśl pozytywnie! Pracując w USA, zawsze skupiaj się na celu i realizuj swoją wizję. Wtedy instynktownie podejmiesz właściwe decyzje!